Fórum města Loket

Fórum města Loket
Právě je sob 25. kvě 2024 15:43:28

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 20. zář 2012 15:34:40 
Offline

Registrován: ned 08. črc 2012 10:15:34
Příspěvky: 2
Pokud uvažujete o vlastní výrobě kvalitní malé větrné elektrárny pro osobní potřebu (k instalaci u domu, chalupy, chaty, při turistice, táboření, výpravách, na hausbotu, jachtě apod.), tak se můžete bezplatně přihlásit do našeho malého neziskového sdružení, s jehož pomocí se vám podaří takovou výrobu uskutečnit nejsnadněji. Hlavní podmínkou přihlášení je jen ta, že každý zájemce musí mít alespoň obecné povědomí o složení klasické malé větrné elektrárny a aby byl schopen nějak přispět poměrným dílem k realizaci projektu tím, že taky sám zajistí obstarání některé jeho části. Např. tím, že já obstarám zejména některé podklady pro výrobu výrobní dokumentace takové stavebnice a vše potřebné pro volbu vysoce účinného typu rotoru větrné turbíny, včetně výpočtu jeho tvaru (dosažená míra účinnosti každého druhu větrné turbíny tvoří vždy hlavní parametr každé větrné elektrárny), další účastník sdružení obstará podle takové výrobní dokumentace vyrobení laminovací formy pro výrobu listů rotoru větrné turbíny pro každou stavebnici, jiný zase vysoustružení hlavní hřídele větrné turbíny atd. Předpokládaný počet účastníků sdružení je 20 až 30, protože tento počet odpovídá i počtu druhů komponentů základní podoby klasic. malé větrné elektrárny.

Vyráběnou stavebnicí bude vysoce kvalitní malá větrná elektrárna s horizontální osou rotace větrné turbíny, tj. taková ta klasic. vrtulová větrná elektrárna, o počtu listů rotoru 3 až 6). Průměr rotoru větrné turbíny bude buď cca 2 m, která bude vhodná pro trvalou instalaci (u domu), nebo o průměru cca 1 m pro příležitostnou instalaci (u chalupy, chaty, při turistice, táboření, výpravách, na hausbotu, jachtě apod.). Vyprojektována bude tak, aby měla nejvyšší dosažitelné hlavní parametry (s porovnáním k dnešním sériovým výrobkům) při zachování co nejjednoduššího technického řešení (na jedné hřídeli bude vše - rotor, alternátor, ložiska a případně podle zájmu mechanická brzda pro případ vysokých rychlostí větrů). Listy rotoru větrné turbíny budou vyrobeny z karbonu nebo sklotextilu. Jako generátor bude použit pomaloběžný neodymový alternátor. Tvar rotoru bude vypočten pro využívání co nejnižší rychlosti větru, s ohledem na větrné poměry území ČR. Povrchový vzhled bude odpovídat sériovému výrobku (barvou, povrchem a dyzajnem). Stavebnice nebude obsahovat řídící elektroniku, protože konečné využití MVEE může být rozmanité. Technická koncepce stavebnice bude využívat nejnovější poznatky z potřebných oborů a nejnovější dostupné technologie a materiály. Projektová koncepce zaručuje vyrobení malé větrné elektrárny s tak vysokými základními parametry, které nedosahuje ani jeden sebedražší sériově vyráběný výrobek dostupný na území ČR. Způsob realizace projektu SMVEE a jednoduchost technické koncepce MVEE je zárukou, že náklady na výrobu každé stavebnice budou nejnižší možné, oproti jakékoliv jiné variantě jejího pořízení zájemcem.

Kontakt: psmvee(zav.)volny(tečka)cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 26. zář 2012 15:55:27 
Offline

Registrován: ned 08. črc 2012 10:15:34
Příspěvky: 2
Od prvního zveřejnění projektu je mi kladena od potenciálních zájemců řada praktických otázek. Na některé proto stojí za to i tady odpovědět.

- k hlavní podmínce pro potenc. zájemce o účast na projektu
Pokud má potenc. zájemce vážný zájem o účast na projektu, ale nějak nesplňuje základní podmínku, tj. že musí mít alespoň obecné povědomí o složení klasické malé větrné elektrárny a aby byl schopen zajistit obstarání některé části pro uskutečnění projektu, v takovém případě není nic jednodušího, než že se takový zájemce spojí s někým známým, kdo takovou podmínku splňuje a taky zvažuje pořízení MVVE, a společně se příhlásí do projektu. Získají tak dvě stavebnice MVEE, ale bude už jen na nich, jak si vzájemně vypomůžou. Mít se s kým poradit, je tak i tak určitá výhoda, protože každý projekt jakéhokoliv druhu malé větrné elektrárny je vždy nelehká záležitost i pro renomované firmy. Vždyť některé druhy výpočtů ohl. aerodynamiky, které jsou nezbytné pro navrhnutí správného tvaru profilu listu větrné turbíny, jsou zcela totožné např. pro výpočet tvaru karoserie závodních vozů F1 nebo křídel letadel.

- k hlavní přednosti společné výroby stavebnice
Každý potenc. zájemce o vyrobení malé větrné elektrárny (MVEE) je hned zpočátku rovnou postaven k té nejsložitější otázce - jaký vůbec zvolit tvar větrné turbíny (průměr rotoru, profil listů rotoru a jejich počet) a jak ji vyrobit. A to je docela nelehká záležitost i pro renomované firmy, protože zahrnuje dokonce několik techn. oborů. Je to totiž právě větrná turbína, která nakonec tvoří u MVEE něco jako srdce člověka ...jen na jejích vlastnostech závisí, jaký výkon bude MVEE jako celek vůbec dávat. Myslím si proto, že většina zájemců, kteří by si rádi vyrobili kvalitní MVEE, prostě ani při největší snaze toho není schopna dosáhnout bez cizí pomoci. Výroba jednoho druhu rotoru je totiž s ohledem složitost rentabilní jen tehdy, že je současně vyráběn pro větší kolektiv zájemců. Bohužel to ale podobně platí i o ostatních částech MVEE (např. o el. generátoru). Každý zájemce o vyrobu MVEE by si proto měl raději pořádně rozmyslel, jak ji uskutečnit. Nejmenší možná rizika totiž nabízí jen kolektivní výroba, proto tedy i tento nabízený projekt.

- k nevýhodám MVEE s vertikální osou rotace
Často se setkávám s mylnými názory ohl. významu větrných turbín s vertikální osou rotace - např. Savoniusovou. Internet je toho bohužel plný, ale mezi skutečnými uživateli a renomovanými výrobci přesto převažují instalace a výroba klasických větrných elektráren, tj. s horizontální osou rotace. A proč tomu je právě takto, pro to je kupodivu snadné vysvětlení: jakýkoli druh větrné turbíny s vertikální osou rotace, a ať už sebevýznamnějšího tvůrce (i od Savoniuse). má velmi nízkou účinnost. Stačí třeba kliknout na http://cs.wikipedia.org/wiki/Savoniova_turbína , kde se uvádí o Savoniusové turbíně účinnost 10 - 20 %. Jsem dokonce přesvědčen, že běžnou výrobou lze dosáhnout spíše těch 10 nebo nanejvýš 15 % (dá se to poměrně přesně spočítat). Nehledě už k tomu, že působí na pohled příliš mohutně, neesteticky (oproti elegantnímu vrtulovému rotoru), což je taky velmi důležité ke zvážení všech pro a proti, protože komu z nás by nezáleželo i na okolí našeho bydliště. Závěrem proto mohu snad uvést ještě tuto zásadu: tam kde připadá v úvahu instalace větrné turbíny s horizontální osou rotace, tam je nehospodárné instalovat větrnou turbínu s vertikální osou rotace.

Vedoucí projektu, kontakt: psmvee(zav.)volny(tečka)cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 2 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
POWERED_BY
Český překlad – phpBB.cz