Fórum města Loket

Fórum města Loket
Právě je čtv 01. říj 2020 14:49:13

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zápisy z jednání zastupitelstva
PříspěvekNapsal: čtv 02. úno 2012 21:46:01 
Offline

Registrován: ned 22. led 2012 19:06:35
Příspěvky: 4
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda je možno na stránkách zveřejnit zápisy z jednání zastupitelstva, jak bylo posledních pár let zvykem, nikoliv jen stručná usnesení z nich.
Děkuji
Vítězslav Adamec


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zápisy z jednání zastupitelstva
PříspěvekNapsal: čtv 02. úno 2012 23:22:19 
Offline

Registrován: pon 23. led 2012 22:19:19
Příspěvky: 265
Usnesení Zastupitelstva města Loket dne 19. ledna 2012:
neschválilo zveřejňování zápisů ze zasedání zastupitelstva města na webových stránkách města.Hi to je prostě horor čím méně info lidi budou mít tím lépe!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zápisy z jednání zastupitelstva
PříspěvekNapsal: pát 03. úno 2012 7:57:54 
Offline

Registrován: ned 22. led 2012 9:41:54
Příspěvky: 20
O průběhu jednání obecního zastupitelstva se pořizuje zápis, který podepisuje starosta a určení ověřovatelé. Zápis, který je nutno pořídit do 10 dnů od skončení zasedání, musí být uložen na obecním úřadě k nahlédnutí. Je tedy možné kdykoli obecní úřad navštívit a do kteréhokoli zápisu nahlédnout, či si z něho pořídit výpisy. :shock:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zápisy z jednání zastupitelstva
PříspěvekNapsal: pát 03. úno 2012 10:19:56 
Offline

Registrován: úte 24. led 2012 16:39:00
Příspěvky: 15
Co na to říct, zasedání zastupitelstva jsou časově nastavena tak aby se tam pracující člověk běžně nedostal a když by si chtěl přečíst zápis, tak si musí zajít na úřad. Bohužel protože není zveřejněn zápis z jednání, na kterém bylo toto schváleno, tak se běžný občan ani nedozví proč k tomu tak došlo.
Nerozumím tomu, z čeho mají zastupitelé strach, vždyť by tady měli být pro nás.

Petr Adamec


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zápisy z jednání zastupitelstva
PříspěvekNapsal: pát 03. úno 2012 13:16:07 
Offline

Registrován: pon 23. led 2012 22:19:19
Příspěvky: 265
škoda mluvit mě to přijde jako na schválnost bylo to pro většinu nejlepší proboha je 21.století tak snad budeme využívat věci které nám usnadní život


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zápisy z jednání zastupitelstva
PříspěvekNapsal: pát 03. úno 2012 14:30:18 
Offline

Registrován: stř 25. led 2012 9:12:53
Příspěvky: 6
"Bohužel protože není zveřejněn zápis z jednání, na kterém bylo toto schváleno, tak se běžný občan ani nedozví proč k tomu tak došlo."
Tak to je přesný....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zápisy z jednání zastupitelstva
PříspěvekNapsal: pát 03. úno 2012 14:31:31 
Offline

Registrován: úte 24. led 2012 16:39:00
Příspěvky: 15
vypůjčeno ze stránek Moderní obec, když se chce tak to jde.
Petr Adamec


Za jakých podmínek lze zveřejňovat zápisy ze zasedání zastupitelstva obce? Je možné zveřejňovat i zvukové nebo obrazové záznamy z tohoto zasedání? Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), v platném znění, zveřejňování zápisů ze zasedání zastupitelstva obce žádným způsobem neupravuje. Nestanoví tedy ani povinnost zápisy zveřejnit, ale stejně tak jejich zveřejňování nevylučuje. Obec se proto může rozhodnout, že zápisy bude zveřejňovat dobrovolně (je vhodné, aby takové rozhodnutí učinilo samo zastupitelstvo např. v jednacím řádu). Právní základ pro toto dobrovolné zveřejňování poskytuje § 5 odst. 7 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v platném znění (InfZ), podle něhož může povinný subjekt, jímž je mj. i každá obec, zveřejnit za podmínek stanovených tímto zákonem jakoukoli informaci, která se vztahuje k její působnosti. Zveřejněním může být zveřejnění na internetu, na úřední desce obecního úřadu, v obecním zpravodaji apod.Z parafrázovaného ustanovení InfZ tedy vyplývá, že obec musí z publikovaného dokumentu odstranit veškeré zákonem chráněné údaje (srov. § 7 až 11 InfZ). Toto pravidlo se nejčastěji týká zaznamenaných osobních údajů. Zveřejněný zápis by proto neměl obsahovat informace, které jsou spojené či "snadno spojitelné" s konkrétní fyzickou osobou. V praxi se tato anonymizace obvykle provádí tak, že z textu zápisu jsou odstraněna jména, příjmení, adresy bydliště a data narození (jsou-li v zápise uvedena) všech fyzických osob. V podrobnostech lze odkázat též na stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů č. 2/2004, které je dostupné na internetové stránce http://www.uoou.cz.

Povinnost odstranit ze zveřejňovaného zápisu všechny zaznamenané osobní údaje nemá obec tam, kde by dotčená fyzická osoba předem souhlasila s jejich zveřejněním (což bude spíše výjimečné), nebo tam, kde existuje zvláštní zákonný důvod, jenž obec opravňuje daný osobní údaj dále zpracovávat (tj. i zveřejnit) bez souhlasu dotčené fyzické osoby. Nejčastěji se jedná o tzv. oprávněně zveřejněné osobní údaje ve smyslu § 5 odst. 2 písm. d) zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, v platném znění. Příkladem mohou být údaje dostupné v katastru nemovitostí nebo v obchodním rejstříku (především v jejich »internetových obrazech«). Obsahuje-li zápis takový údaj, např. údaj o vlastníkovi konkrétní nemovitosti, jedná se o údaj, jenž v principu nemusí být anonymizován, neboť se jedná o údaj již zveřejněný ve veřejném katastru nemovitostí. Jiným ustanovením, které opravňuje určité osobní údaje dále šířit, je ustanovení § 8b InfZ. Z něj vyplývá, že obec může (nebo musí) poskytnout základní osobní údaje o osobě, jíž poskytla veřejné prostředky, přičemž těmito údaji jsou jméno, příjmení, obec, v níž má osoba bydliště, rok narození této osoby, výše, účel a podmínky poskytnutých prostředků. Vzhledem k vymezení pojmu veřejné prostředky v zákoně o finanční kontrole (zákon č. 320/2001 Sb.) je na základě § 8b InfZ možné poskytnout popsané základní osobní údaje o smluvních partnerech obce, jimiž obec na základě uzavřené smlouvy vyplatí peněžní prostředky nebo poskytne jiné materiální plnění, např. prodá movitou věc (typicky se jedná o smlouvy podle obchodního nebo občanského zákoníku). Tyto údaje by ovšem měly být zveřejněny až po uzavření příslušných smluv.

Popsané pravidlo tedy lze shrnout tak, že obec může zápis zveřejnit, musí z něj však odstranit veškeré zákonem chráněné údaje, především osobní údaje. Pokud si není jista, zda určitý údaj má být vyloučen ze zveřejnění, je lépe jej raději nezveřejnit, neboť za neoprávněné zpřístupnění odpovídá, např. odpovědností za správní delikt podle zákona o ochraně osobních údajů. Zbývá dodat, že totožná pravidla se uplatní i při zveřejňování (pouze) přijatých usnesení.

Specifická situace nastává při zveřejňování zvukových nebo obrazových záznamů z jednání zastupitelstva. Kromě výše uvedené ochrany zaznamenaných údajů by v jejich případě měly být chráněny též samotné projevy zaznamenaných osob (vyjma zastupitelů a přítomných úředních osob), neboť i tyto projevy podléhají ochraně podle § 12 občanského zákoníku. Zveřejněný záznam by tedy měl být prost i těch částí, v nichž je zaznamenán projev konkrétních fyzických osob (ledaže by zaznamenaný se zveřejněním souhlasil), neboť chráněn není jen obsah projevu, ale i samotný projev (jeho způsob). Na tomto pravidle nemění nic ani veřejnost zasedání zastupitelstva. Platí totiž, že i projevy "soukromé" fyzické osoby, byť učiněné na veřejném zasedání zastupitelstva, nepřestávají být jejími projevy osobní povahy a vztahuje se na ně tudíž ochrana podle § 12 občanského zákoníku.

Zbývá dodat, že Ministerstvo vnitra v současnosti připravuje na základě Strategie vlády v boji proti korupci na období let 2011 a 2012 novelu zákona o obcích, která počítá s novou povinností zveřejňovat zápisy z jednání zastupitelstva a usnesení ze schůzí rady obce a s možností zveřejňovat zvukové či obrazové záznamy z jednání zastupitelstva, a to v obou případech bez nutnosti shora popsané anonymizace.JUDr. ADAM FUREK
právník


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zápisy z jednání zastupitelstva
PříspěvekNapsal: pát 03. úno 2012 15:24:01 
Offline

Registrován: pon 23. led 2012 22:19:19
Příspěvky: 265
to je přesně ono tak by to bylo nejlepší zvukové a ještě lépe obrazové záznamy kdysi dávno jsem to psal nikdo ale v podstatě neodpověděl v klídku doma si to projet a popřemýšlet a pak reagovat paráda


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zápisy z jednání zastupitelstva
PříspěvekNapsal: pát 03. úno 2012 19:17:58 
Offline

Registrován: ned 22. led 2012 9:41:54
Příspěvky: 20
Zveřejňování dokumentů o činnosti zastupitelstva obce není ze zákona povinné a zákony o územních samosprávných celcích toto neupravují. Je to však jedna z možností, jak informovat občany obce o činnosti orgánů obce. Pokud se jedná o dobu zveřejnění, obec sama rozhodne, na jakou dobu dokumenty zveřejní. Podrobnosti lze stanovit v jednacím řádu.

Pokud však obec dobrovolně zveřejní zápis či přijatá usnesení ze zasedání zastupitelstva obce na úřední desce obecního úřadu, je její povinností zachovat ochranu osobních údajů dle příslušných zákonů. Totéž se týká zveřejnění na internetových stránkách obce.

V praxi to však znamená, že pokud by měl být záznam, uvedený v zápisu autentický, znamenalo by to pořídit ze zasedání zastupitelstva obce nejprve audiozáznam, který by se poté doslovně přepsal do zápisu z daného jednání. Takto postupují ve velkých městech, kde mají k dispozici organizační útvary, jejichž pracovní náplní je pouze organizace schůzí rady obce a zasedání zastupitelstva obce, přípravy jejich jednání a pořizování doslovných zápisů z těchto jednání. V podmínkách města Loket se tento postup jeví jako velmi náročný a jak finančně, tak personálně, nezvládnutelný.

Trendem poslední doby je i pořizování videozáznamů ze zasedání zastupitelstva obce a dokonce on-line vysílání těchto videozáznamů, tedy jejich přímý přenos. Tento způsob je však finančně velmi náročný, neboť zpravidla vyžaduje přítomnost odborné IT firmy, která s použitím moderních technologií takovéto přenosy zajišťuje. 8-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zápisy z jednání zastupitelstva
PříspěvekNapsal: pát 03. úno 2012 20:24:06 
Offline

Registrován: ned 22. led 2012 19:06:35
Příspěvky: 4
Děkuji, p.tajemníku za vyjádření, ale vůbec jste neodpověděl na mou otázku. Proto ji zopakuji znovu: Proč není možno zveřejnit na stránkách zápis z jednání zastupitelstva, jak bylo posledních pár let zvykem?
Děkuji za odpověď
P.S. Alias pokud jste otázku nepochopil: co se stalo tak zásadního v posledních pár měsících, že jste se rozhodli přestat ony zápisy zveřejňovat na internetových stránkách? Jasná otázka - jasná odpověď.
Odpovědět by mohli též ti zastupitelé, kteří pro to hlasovali. Ale to už bych, má vnitřní naivnosti, asi chtěl mnoho :-)
S přáním pěkného víkendu
Vítězslav Adamec


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
POWERED_BY
Český překlad – phpBB.cz